Spotkanie studyjne "Mamy rady na odpady"
W październiku 2023 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Gorzowie Śląskim brała udział w podróży studyjnej realizowanej w ramach projektu „Mamy rady na odpady”, kampania realizowana na terenie województwa opolskiego. Wizyta zaplanowana była do Nadrenii – Palatynatu - regionu partnerskiego Województwa Opolskiego w Niemczech, by zapoznać się tam z działaniami i infrastrukturą z zakresu gospodarowania odpadami oraz działaniami proekologicznymi w regionie. Nasza szkoła podejmowała szereg działań realizowanych w ramach tego projektu zdobywając miejsca na podium lub uzyskując wyróżnienia.
Program obejmował min:
- Spotkanie w Ministerstwie Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii i Mobilności
Kaiser-Friedrich-Straße 1, Mainz
Prezentacja: Pani Sylwia von Rechenberg
- Spotkanie z Panem Jonathanem Spindlerem - dyrektorem Związku Partnerstwa Nadrenia-Palatynat – Porozumienie Czterostronne oraz z przedstawicielką Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu, Panią Sandrą Gerhard
Prezentacja: Działania proekologiczne, promujące idee zero/less waste we współpracy zagranicznej i projektach kierowanych do młodzieży.
- Wizyta w Mainz - Bingen – NABU- Centrum Ochrony Przyrody w Rheinauen
Tematy: Ochrona przyrody, zrównoważone budownictwo, wolontariat, współpraca z gospodarką
Prezentacja: Pani Karin Czichy
- Wizyta w „Pozaszkolnym Centrum Edukacji Ekologicznej”
Oprowadzanie: Pani Verena Kaspar
- Wizyta w powiatowym składowisku odpadów i centrum recyklingu Kirchberg
Oprowadzanie: Pan Thomas Lorenz – prezes Rhein-Hunsrück Entsorgung
Bardzo cieszy nas, że nasza szkoła dołączyła do grupy nauczycieli ze szkół województwa opolskiego, aby wspólnie uczestniczyć w podróży studyjnej do Nadrenii-Palatynatu – regionu partnerskiego Województwa Opolskiego, w ramach projektu „Mamy rady na odpady” – kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego. Podczas spotkań, prelekcji i warsztatów szczególną uwagę poświęcono na inicjatywy edukacyjne mające na celu poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony przyrody, klimatu oraz zrównoważonego obiegu zamkniętego. Warsztaty otworzyły nam jako szkole nowe możliwości współpracy zarówno z innymi szkołami w kraju czy z zagranicy w ramach projektów realizowanych przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.